Saveti za obolele od raka dojke
- Na šta treba obratiti pažnju:
- Lečenje raka dojke ne sme početi bez prethodne biopsije sumnjive promene i patohistološkog nalaza. U tom nalazu se nalazi ime i prezime vaše bolesti (biologija tumora od kojeg bolujete) i od njega zavisi kako ćete biti lečeni.
- O lečenju ne odlučuje jedan specijalista već multidisciplinarni tim (onkološki konzilijum ili onkološka komisija) koji se sastoji od medikalnog onkologa, specijaslite radijacione onkologije, onkohirurga, radiologa, patologa i po potrebi genetičara.
- morate imati izabranog onkologa koji će vas pratiti tokom lečenja, kome ćete se vraćati posle konzilijuma/komisija i završetka pojedinih faza – koraka tokom lečenja.
- Informacije i podršku možete potražiti i u udruženjima koja imaju edukovane iskustvene konsultatorke, žene koje su preživele rak i koje su se dalje edukovale da pružaju podršku. Samo preživeti rak ne daje vam pravo da dajete drugom savete , jer postoje nekoliko podvrsta karcinoma dojke čije lečenje ima drugačije protokole. Danas se terapija raka dojke kroji prema bolesniku – personalizovana je u značajnoj meri. Svaka je priča drugačija.
- Suplemente veoma često reklamiraju i dostupni su svima. Morate znati da nijedan suplement nije lek za rak ili zamena za terapiju. Ako imate nedoumice razgovaraje sa lekarom. Nemojte skrivati da uzimate suplemente ili neku od alternativnih terapija. Alternativni lekovi (kanabis, petrolej, čajevi, pečurke, različite kapi i peparati koji navodno leče rak…) i različiti suplementi koji se mogu kupiti nisu ispitivani u kombinaciji sa terapijom koju primate. Niko ne zna da li mogu da pojačaju ili smanje efikasnost terapije ili da povećaju njenu toksičnost. Ako se javi neka nuspojava, to može da odloži vaše lečenje i da utiče na krajnje izlečenje.
- Obavezno se konsultujte sa lekarom da li i koje vitamine ili preparate za podizanje imuniteta možete koristiti i kada. Naučno je dokazano da žene koje tokom hemioterapije za rani rak dojke uzimaju suplemente imaju lošiju prognozu bolesti. Indirektno ova studija je pokazala da vitamin B12 i omega masne kiseline ako se uzimaju tokom hemioterapije mogu umanjiti efikasnost lečenja, a potencijalno i antioksidanti uključujući vitamne A, C i E, te ih zato ih treba koristiti samo uz konsultaciju sa onkologom i najbolje tek nakon završenog lečenja.
O primeni germanijuma, zeolita i sl, možete pročitati na sajtu Instituta za onkologiju i radiologiju Srbije – Komplementarna i alternativna medicina
- ISHRANA ZA VREME HEMIOTERAPIJE
Jedete SVE umereno u manjim obrocima tokom terapija, ishranu prilagodite tako što ćete akcenat staviti na ishranu koju koristite kada vam je loša krvna slika. Meso je obavezno, čak se preporučuje slanina. Vašem organizmu treba snaga i energija zato prelazak na vegetarijansku ishranu, ukoliko već niste na njoj, može biti dodatni šok za organizam. Jedite odmereneo i umereno, ne izbacujte ništa što ste do dijagnoze jeli.
Detaljnije o ishrani koja se može primeniti kako za onkološke pacijentkinje koje se leče od ginekoloških karcinoma tako i za one koje prolaze kroz proces lečenja karcinoma dojke možete pročitati na našem sajtu: Ishrana i vežbanje za pacijente sa ginekološkim tumorima
KOJE SU NUS POJAVE TOKOM LEČENJA RAKA DOJKE
- gubitak kose
- promene na noktima
- promjene na koži
- Promene u osecaju mirisa i ukusa
- osećaj mučnine i povraćanje
- slabost i malaksalost
- proliv ili zatvor
- problemi s krvnom slikom
- problemi sa zgrušavanjem krvi,
- nesanica
- bol u ruci , utrnulost i trnci u rukama i stopalima
- sindrom šaka stopalo
- suva usta, afte u ustima
- problemi s koncentracijom *HEMIO MOZAK
- povećan rizik od infekcije
- simptomi menopauze
- poremećaj rada štitne žlezde
- opekotine I crvenilo po koži posle zračenja
- limfedem ( više o njemu na https://milica.org.rs/2014/11/20/lifedem-imfna-drenaza/)
*SAVETI
- Promene u osecaju mirisa i ukusa su nažalost česti u toku lečenja malignih bolesti. Neki lekovi mogu da stvore osećaj metala u ustima ili da izgubite osećaj ukusa. Neki mirisi i ukusi Vam mogu i smetati i pojačavati mučninu izazvanu hemioterapijom, te ih izbegavajte.
- Kako biste izbegli ili ublažili mučninu i povraćanje,
- Jedite manje porcije hrane češće.
- Uzimajte hranu i vodu sobne temperature, možda je bolje podnosite.
- Izbegavajte masnu, začinjenu i preslatku hranu.
- Ne uzimajte hranu jakih ukusa.
- Uzimajte tečnost izmedju obroka.
- Sedite dok jedete i držite glavu uspravno najmanje sat vremena posle obroka.
- Nakon povraćanja, ne uzimajte hranu i tečnost sve dok se ne budete osećali bolje, a onda polako pokušajte da popijete male količine bistre tečnosti, nezaslađeni čaj ili supu.
- Kada se pojavi bol u grlu i afte u ustima
- Jedite mekanu, sočnu hranu, bez preliva ili veštackih ukusa
- Ne jedite suvu hranu koja se mrvi ili hranu oštrih ivica
- Koristiti mekane četkice za zube, pastu na bazi sode bikarbone,
- Izbegavajte alkohol, citruse, kafu, sirće i uopšte kiselu hranu.
- Isprobajte hranu različite temperature da biste otkrili da li bolje podnosite topliju hranu ili Vam više prija hladnija ili smrznuta hrana, poput sladoleda.
- Pijte više tečnosti i tako konstantno vlažite sluzokožu (mukoza usta). Dajte prednost mlečnim proizvodima bez dodatka kiseline (mozete da ih razblažite) a takođe i blago gaziranim pićima , supama i čorbama.
- Ispirajte grlo rastvorom soli i sode bikarbone (u litar vode dodati po jednu kašičicu sode i soli). Ako dobro podnosite, ponovite ispiranje nekoliko puta dnevno. Molim Vas da ne gutate rastvor, ispljunite ga.
- Konsultujte se sa svojim timom lekara specijalista. Oni mogu da preporuče i prepišu lekove koji mogu da Vam olakšaju bol i smire upaljenu sluzokožu usta
- Saveti kako zaštiti nokte:
- koristite rukavice za kućne poslove;
- ne koristite tokom hemioterapije veštačke nokte jer oni mogu dovesti do infekcije ili prikriti njene znakove.
- krema za ruke hidridaće vaše ruke, stopala i nokte;
- ako vam je hemioterapija oštetila nokte na nogama, izbegavajte uske cipele, nosite pamučne čarape i udobnu širu obuću
- Saveti za negu kože:
- koristite prirodne i neutralne proizvode za negu lica i tela (bez dodatnih boja, parfema i konzervansa);
- ne koristite pilinge i sl.;
- izbegavajte sunđere ili četke za kupanje koje mogu iritirati kožu;
- nosite ugodnu i mekanu pamučnu odeću koja neće izazvati crvenilo ili svrab.
- Tuširajte se češće
- Kako postupiti u slučaju proliva:
- pijte više čaja;
- ne konzumirajte jako vruću ili hladnu hranu, kao i slatko, masno, jake začine i mleko.
- jedite više manjih i laganijih obroka koji ne sadrže mnogo vlakana (npr. pirinač, beli HLEB, , kuvani krompir, pire, kuvano belo meso ili ribu)
- jesti banane za nadoknadu kalijuma;
- Kako biste ublažili zatvor
- Uzimajte tečnosti kao što su voda ili voćni sokovi koji umanjuju zatvor.
- Povećajte unos vlakana u svoju ishranu (hleb od celog zrna pšenice, sirovo i kuvano povrće, sveže ili suvo voće, semenke, orahe).
- Ako je moguće povećajte svoju fizičku aktivnost, šetajte i vežbajte svakog dana.
- Nega kože tokom radioterapije:
- kožu zračenog podučja prati samo mlakom, čistom vodom ne koristiti agresivne sapune ili pilinge,
- kožu nakon kupanja e nežno brisati mekim peškirom,
- nositi odeću od čistog pamuka
- ne nositi usku odjeću
- ne stavljati na kožu led ili tople obloge
- ne stavljati na kožu kreme, losione i dezodoranse (koristiti samo neutralne kreme)
- Izbegavati izlaganje suncu i drugim izvorima UV zračenja za vreme zračenja i godinu dana nakon završetka zračenja, obavezno koristiti sredstva s visokim faktorom zaštite (30 ili više) .
- Nizak nivo belih krvnih zrnaca –Neutropenija,
Neke hemioterapije izazivaju pad nivoa belih krvnih zrnaca. To se zove neutropenija. Kada neko boluje od neutropenije a takođe i zbog same bolesti, imuni sistem slabi I povećava se rizik od infekcija.
ODMAH SE JAVITE LEKARU UKOLIKO:
- imate visoku temperaturu (iznad 38°C) ili nisku (ispod 36°C)
- Oticanje i crvenilo pojedinih delova tela
- imate simptome infekcije (grlobolju, kašalj, potrebu za čestim mokrenjem , groznicu ili drhtavicu, imate afte u ustima zbog kojih teže uzimate hranu);
- osjećate se ekstremno umorno,
- zamarate se
- imate vrtoglavicu.
* https://zdravakava.nismosame.com/wp-content/uploads/2022/07/Nismo-same_Brosura.pdf
ZA PODRŠKU I DODATNA OBJAŠNJENJA KONSULTUJTE NAŠ TIM EDUKOVANIH KONSULTATORKI SA ISKUSTVOM RAKA DOJKE NA:
0800 40 40 40
SVAKOG RADNOG DANA
OD 10-14
TELEFON AKTIVAN OD januara 2023