Samopregled dojki
Zašto je važno raditi redovno samopregled dojke?
Sigurno je da će jedna od 8 žena verovatno oboleti od raka dojke. Prema tome, redovnim samopregledom dojki svakog meseca u stanju ste da otkrijete promenu u dojci na vreme. Promena u dojci ne mora biti maligna. O tome, da li je neka promena maligna ili ne, ne odlučujete vi, niti vaš izabrani lekar na osnovu subjektivnog mišljenja već se žena dalje upućuje specijalisti radiologije na dijagnostiku. Rak je izlečiv skoro u potpunosti ako se otkrije i leči u ranoj fazi bolesti.
Zašto pregledati dojke svakog meseca?
Redovnim mesečnim samopregledom dojki upoznajete svoje dojke, znate kako izgledaju, koje su boje, kakve su bradavice, kakav je osećaj pod prstima u razičitim delovima dojke. Ako dobro pozanjete svoje dojke, mesečnim samopregledom možete da prepoznate novonastalu promenu i da je okrijete na vreme. Promena u dojci ne mora biti maligna i u najvećem broju slučajeva to nije. Ali, o tome, da li je neka promena maligna ili ne, ne odlučujete vi, niti vaš izabrani lekar na osnovu subjektivnog mišljenja, već je potrebno da budete dalje upućeni specijalisti radiologije na dijagnostiku. U najvećem broju slučajeva rak je izlečiv u potpunosti ako se otkrije na vreme i leči u ranoj fazi bolesti.
Samopregled dojke je vrlo jednostavna procedura koja zahteva samo 10 minuta vašeg vremena, a može biti izuzetno korisna, pa ga je najbolje redovno ponavljati tako što ćete izabrati jedan dan u periodu od sedmog do desetog dana od početka menstruacije, kada je dojka najmekša za pregled. Žene koje su u menopauzi,mog u izabrati jedan datum u mesecu i svakog meseca , na taj dan raditi samopregled.
- Kako se radi samopregled?
Samopregled možete raditi :
- pred ogledalom
- u ležećem položaju
- pod tušem
-
- Koji su simptomi karcinoma dojke?
Promene koje možete primetiti vizuelnim pregledom ili palpacijom dojki, mogu biti:
- kvržica u dojci
- promena veličine ili oblika dojke
- udubljenja na koži ili zadebljanja tkiva dojke
- uvučena bradavica
- osip na bradavici
- curenje iz bradavice
- otok ili kvržica u pazuhu
- bol ili nelagodnost u dojkama koja ne prolazi
- crvenilo kože
- koža kao narandžina kora
Koji su faktori rizika za nastanak raka dojke?
Brojni su faktori rizika za nastanak raka dojke. Na neke od njih možemo uticati i smanjiti rizik od nastanka raka: to su gojaznost, alkohol, pušenje, ishrana, hormonska terapija (kontraceptivi i hormonska susptituciona terapija).
Na druge, međutim ne možemo uticati to su vaše godine, ženski pol, prethodni rak dojke, nasledni faktor, gusto tkivo dojke, rana menarha, kasna menopauza, nedojenje…
Faktor rizika je faktor koji povećava šansu da obolite.
Ako imate neki faktor rizika ne znači i da ćete sigurno oboleti.
Takođe, najveći broj karcinoma dojke nastaje iz nepoznatog razloga, čak i kod žena koje nemaju ni jedan poznati faktor rizika.
Zbog toga je rano otkrivanje i efikasno lečenje ključ u borbi protiv ove bolesti.
Šta je klinički pregled dojke?
* Klinički pregled dojke je pregled osobe nage do pojasa u sedećem, uspravnom i ležećem položaju, sa spuštenim, a zatim i podignutim rukama. Tokom ovog pregleda lekar će vizuelno uočiti nepravilnosti na dojci, a zatim i palpacijom, odnosno pipanjem, izvršiti pregled dojki i regionalnih limfnih čvorova.
*VAŽNO JE ZNATI:
-Klinički pregled dojki radi se kod lekara specijaliste svake tri godine za žene između 20-39 godina, a posle svake god.
– Poželjno je vođenje ličnog kalendara za beleženje rezultata samopregleda dojki, mamografije ili zakazanih lekarskih pregleda.
*preporuka sa sajta IO Vojvodina