Učešće Ženskog centra Milica na Akademiji zdravlja -početak saradnje zdravstvenog sektora Kraljevine Švedske i Republike Srbije
6. novembra 2024. godine, dipl.ing. Vesna Bondžić i dr Emilija Vuković, su ispred Ženskog centra Milica učestvovale na prvoj Akademiji zdravlja koja je označila početak saradnje u okviru zdravstvenog sektora između Kraljevine Švedske i Republike Srbije sa ciljem podsticanja razmene iskustava i stručnosti između ove dve zemalje u oblasti: skrininga, ranog otkrivanje i lečenje raka dojke.
Organizatori Akademije su Ambasada Švedske u Srbiji, agencija Business Sweden, kompanija AstraZeneca i Ministarstvo zdravlja Republike Srbije .
Ambasadorka Švedske, Nj.E. gospođa Šarlot Samelin , ministar zdravlja dr Zlatibor Lončar i Fabio Scano, predstavnik Svetske zdravstvene organizacije u Srbiji su pozdravili prisutne i naglasili da rak dojke predstavlja veliki zdravstveni izazov širom Evrope, koji pogađa milione i predstavlja ozbiljno opterećenje za zdravstvene sisteme. Švedska bogata iskustva u skriningu i nezi obolelih od raka dojke predstavljaju vredan model, koji može da posluži kao inspiracija Srbiji i drugim zemljama.
Još od 1980-ih, Švedska je pionir u skriningu raka dojke, postigavši stopu učešća od 95% i stopu preživljavanja od 88,68%. Ovaj uspeh podržan je primenom realnih podataka i napredne veštačke inteligencije u Švedskoj, što pomaže u poboljšanju otkrivanja, personalizaciji tretmana i boljim ishodima za pacijente.
Akademija zdravlja pruža važnu platformu za saradnju između Srbije i Švedske, omogućavajući dvema zemljama da razmene i uče više o najboljim praksama u skriningu raka i nezi pacijenata.
Ženski centar Milica je kao relevantni predstavnik pacijenta sa rakom dojke iz Srbije imao mogućnost da aktivno učestvuje u ovoj Akademiji i iznese svoja iskustva.
Izuzetno je bilo važno saznanje kako se ova država odnosi prema predstavničima Udruženja pacijenata.
Udruženje pacijenata za rak dojke Švedske je finansijski podržano od strane države, dok su njihovi predstavnici članovi važnih odbora i saveta poput : odbora Švedske grupe za rak dojke (SveBCG), radne grupe za nacionalne smernice za rak dojke u Švedskoj (RCC, Švedski regionalni centri za rak) , upravnog odbora Švedskog kvalitativnog registra raka dojke , članovi mreže za negu raka dojke u Švedskoj, nacionalnog saveta pacijenata za nove terapije Švedske, članovi odbora u nacionalnom savetu pacijenata Švedske uprave za analizu zdravstvene nege i sl.
Učesnici u dva panela na Prvoj Akademiji zdravlja bili su:
Dr Niklas Loman, predsednik Švedske grupe za rak dojke, profesor na Univerzitetu u Lundu Dr Irma Fredriksson, Upravni odbor Nacionalnog registra kvaliteta za rak dojke, Karolinski institut, Suzan Diarof Hej, nacionalno udruženje za rak dojke iz Švedske, prof.dr Lazar Popović, IO Vojvodina, prof.dr Verica Jovanović, IJZS, Vesna Bondžić, Ženski centar Milica.