Inicijativa za unapređenje lečenja pacijentkinja sa metastatskim karcinomom dojke HER2-, HR+
Prvog septembra 2020.godine Ženski centar Milicaje uz podršku Stručnog veća Udruženja , podneo Republičkom fondu za zdravstveno osiguranje Inicijativu za uvođenje inovativnih terapija za lečenje žena sa HER2- i HR+ metastatskim rakom dojke na listu lekova koje se izdaju na teret obaveznog zdravstvenog osiguranja.Trenutno ove terapije nisu dostupne jedino u Srbiji, uključujući Kosovo, za razliku od zemalja u okruženju :(Bosna i Hercegovina, Hrvatska, Slovenija, Crna Gora, Albanija, Makedonija, Bugarska, Rumunija), kao i u ostatku Evrope. Ženski centar Milica se zalaže za jednake šanse za uspešnu borbu sa ovom bolešću. Da bi se to ostvarilo neophodno je da sve kategorije pacijenata imaju najbolju moguću dostupnu terapiju i zato je RFZO-u podneta Inicijativa sledećeg sadržaja:.
Republički fond za zdravstveno osiguranje
n/r Prof.dr Sanji Radojević-Škodrić, direktorki
Jovana Marjanovića 2
11000 Beograd
Predmet: Inicijativa za unapređenje lečenja pacijentkinja sa metastatskim karcinomom dojke HER2-, HR+
Poštovana profesorka Radojević-Škodrić,
Udruženje Ženski centar Milica, na inicijativu onkoloških pacijenata, članova udruženja I uz stručno mišljenje specijalista onkologije iz četiri onkološka centra koji čine Stručno veće Ženskog centra Milica, pokreće inicijativu za uvođenje inovativnih terapija za lečenje žena sa HER2- i HR+ metastatskim rakom dojke na listu lekova koje se izdaju na teret obaveznog zdravstvenog osiguranja.
Udruženje Ženski centar Milica posebno pozdravlja prošlogodišnje i ovogodišnje napore Ministarstva zdravlja Republike Srbije i Republičkog fonda za zdravstveno osiguranje u nastojanjima da se kontinurano proširuje lista dostupnih lekova o trošku RFZO. S tim u vezi, ističemo značaj i potrebu pacijentkinja da se u segmentu onkologije što pre zaokruži puna dostupnost terapija za pacijentkinje obolele od karcinoma dojke. Na žalost, i dalje oko 2/3 obolelih pacijentkinja sa uznapredovalim karcinomom i dalje nema dostupnu inovativnu terapiju. Dostupna je inovativna terapija za HER2+ uznapredovali karcinom dojke, dok su za HR+ HER2- podtip, a koji se javlja u procentu kod oko 65% pacijenata, te nove terapijske opcije nedostupne (CDK4/6i).
U Srbiji se godišnje dijagnostikuje oko 4304 žena sa rakom dojke a 400 od njih već kod postavljanja dijagnoze ima udaljene metastaze. Tokom lečenja se broj uznapredovalih karcinoma dojke poveća na 1500 žena različite starosne dobi. Metastaza smanjuje očekivani životni vek, a svaka pacijentkinja sa ovim tipom karcinoma će biti doživotno na terapiji i moraće da je menja više puta. Metastaze su uzrok smrti povezanih s rakom dojke u oko 90% slučajeva. Razlog je to što skoro 100% pacijenata sa metastatskim rakom dojke postaje otporno na standardne terapije.Svim ovim ženama potrebna je odgovarajuća terapija.
Statistike pokazuju da samo 27% obolelih osoba od metastatskog karcinoma dojke preživi posle 5 godina. U lečenju pacijentkinja sa HER2- i HR+ podtipom raka dojke, inovacija nije bilo 10 godina. Sada, najnovije terapijske opcije (CDK4/6inhibitori) pokazuju odlične rezultate. Najnovije terapijske opcije u ovom segmentu značajno produžavaju život i smanjuju rizik od smrti za čak 30%. Ovo su veliki rezultati i dolaze nakon dugogodišnjih istraživanja.
Kada je u pitanju naš region, ove terapije nisu dostupne jedino u Srbiji, uključujući Kosovo, za razliku od zemalja u okruženju gde su ove terapije dostupne za pacijente (Bosna i Hercegovina, Hrvatska, Slovenija, Crna Gora, Albanija, Makedonija, Bugarska, Rumunija), kao i u ostatku Evrope. Ženski centar Milica se zalaže za jednake šanse za uspešnu borbu sa ovom bolešću. Da bi se to ostvarilo neophodno je da sve kategorije pacijenata imaju najbolju moguću dostupnu terapiju. Za 65% žena kojima je dijagnostikovan HR+ i HER2- podtip metastatskog raka dojke ovo je izuzetno važna terapija kako bi im se produžio život.
Zbog svega što smo naveli u svojoj inicijativi kao Udruženje pacijenata čije se članice širom Srbije svakodnevno susreću sa ovim problemom, predlažemo da se ažurira lista lekova koja se izdaju o trošku RFZO i uvedu inovativne terapije za lečenje HR+ I HER2- uznapredovalog raka dojke.Napominjemo da je zahvaljujući razumevanju Ministarstva zdravlja Republike Srbije i Republičkog fonda za zdravstveno osiguranje prošle godine uvedena terapija za Fulvestrant (Faslodex) kojom je pokrivena 1/3 žena obolelih od metastatskog karcinoma. Smatramo da će i ovoga puta imati razumevanja za uvođenje inovativnih terapija (CDK4/6inhibitori) kako bismo značajno poboljšali ishode lečenja i kvalitet života i preostalim 2/3 pacijentkinja koje jedine u rehgionu nisu pokrivene inovativnom terapijom.
Takođe napominjemo da je ova inicijativa već iskomunicirana Ministarstvu zdravlja Republike Srbije gde je naišla na visok stepen razumevanja. Nadamo se da će i RFZO, uprkos teškoj godini za javne finansije, ipak naći prostora da se ova oblast u potpunosti pokrije odgovarajućim terapijama. Kako smo razumeli,proizvođači lekova su u poslednje vreme pokazali razumevanje i izlazili u susret Fondu što je omogućilo stavljanje na listu lekova za MS i karcinom pluća, tako da imamo razloga i osnova da verujemo da će istu dozu razumevanja pokazati i kada je u pitanju lečenje pacijentkinja sa metastatskim karcinomom dojke.
Koristim priliku da vas informišem da ćemo ove jeseni i aktivno sprovoditi javnu kampanju za podizanje svesti o prevenciji i lečenju karcinoma dojke.Nadamo se da će RFZO pokazati interes da nas podrži i u ovim aktivnostima.
Unapred Vam se zahvaljujemo na razumevanju i pomoći. Za sve dodatne informacije stojim vam u potpunosti na raspolaganju.
Srdačno,
Vesna Bondžić, Ženski centar Milica
Prilog:
Mišljenje članova Stručnog veća Ženskog centra Milica ; dr sci med Jasmina Nedović, KC Kragujevac, prof dr Lazar Popovič IO Vojvodina, dr sci.med. Marijana Milović Kovačevič IORS i ass. dr sci.med. Ana Cvetanović, KC Niš