Regionalna konferencija na temu “Put pacijentkinja sa karcinomom dojke u Srbiji i regionu – primeri dobre prakse u rešavanju problema”i potpisivanje ” Memorandum o saradnji za poboljšanje pristupa dijagnostici, lečenju i kvalitetu života žena obolelih od raka”
Ženski centar Milica sedmu godinu za redom organizuje Kampanju Daj pedalu raku uz instituciono pokroviteljstvo Ministarstva zdravlja RS, Ministarstva omladine i sporta RS i Instituta za javno zdravlje “Dr Milan Jovanović Batut”.
Ove godine je potvrđen regionalni karakter Kampanje učešćem Slovenije, Hrvatske i S. Makedonije a Vožnja podrške će se organizovati u preko 30 gradova Srbije i regiona.
Prvi deo kampanje je posvećen pacijentkinjama sa rakom dojke. Dok se u drugom delu u preko trideset gradova Srbije i regiona organizuje biciklistička vožnja podrške i promocija važnosti ranog otkrivanja raka dojke
30.09.2021 održala se Regionalna konferencija na temu “Put pacijentkinja sa karcinomom dojke u Srbiji i regionu – primeri dobre prakse u rešavanju problema” gde su svoja iskustva pored ŽC Milica iz Srbij iznele predsednice udruženja iz Hrvatske Europa Donna Hrvatska, i “Nismo same” kao i “Europa Donna Slovenija” i Udruženje za borbu protiv raka “Borka za sekoj novi dan” iz Severne Makedonije. Prisutni na tribini bili su predstavnici medija kao i predstavnici udruženja pacijentkinja za borbu protiv raka dojke iz Srbije i to “Jedna uz drugu” iz Subotice, “Budimo zajedno” iz Beograda, “Jefimija” iz Užica i Evropa Donna Srbija.
Konferenciju je moderirala dr Emilija Ivančajić,članica UO Ženskog centra “Milica”. Tribinu je otvorila doc dr Vrica Jovanović , vd direktorka IJZS “Dr Milan Jovanović Batut”koja je u ime svoje institucije, kao i u ime dr Jelene Janković, pomoćnice Ministra zdravlja, Sektora za javno zdravlje, pozdravila inicijativu Ženskog centra Milica o potpisivanju ” Memorandum o saradnji za poboljšanje pristupa dijagnostici, lečenju i kvalitetu života žena obolelih od raka ” između udruženja iz regiona . Doc.dr Verica Jovanović je u svom daljem izlaganju iznela podatke iz “Nacionalnog registra” za 2018 godinu i planove vezane za realizaciju skrininga u narednom periodu.
više o tome na linku : https://youtu.be/qVfLLZNbHxw
U drugom delu konferencije zajedničkom prezentacijom ” Klinički i stvarni put dijagnostike i lečenja karcinoma dojke u Srbiji” Prim dr Ljiljana Stamatović IORS i Vesna Bondžić Ženski ccntar “Milica” su napravile poređenje Kliničkog puta dijagnostike i lečnja pacijentkinje sa rakom dojke i stvarnog puta koji ove žene prolaze kroz sistem. Vesna Bondžić je u svom delu prezentacije iznela rezultate ankete realizovane na teritoriji Srbije u kojoj je učestvovalo 710 žena lečenih od raka dojke, targetirajući probleme na tom putu. Ovom prezentacijom se ukazalo na probleme ali su date sugestije i predlozi za unapređenje kvaliteta lečenja i bolje dostupnosti dijagnostike i inovativnih terapija za sve pacijentkinje podjednako.
prezentaciju možete pratiti na lnku: https://youtu.be/py0iwhjwWpk
Predstavljen je i “Moj asistent” brošura koja će dosta pomoći novoobolelim pacijentkinjama dok prolaze kroz sistem. “Moj asistent” je nastao kao ideja Ženskog centra Milica , a realizovan je zajedničkim radom sa vrhunskim specijalistima iz oblasti onkologije, radiologije i hirurgije.
U nastavku konferencije su se čuli i primeri dobre prakse iz regiona, napraviti paralela gde je Srbija u odnosu na region, kako se tretira glas predstavnika udruženja pacijentkinja sa rakom dojke u državnim institucijama susednih zemalja, kakav je kvalitet života pacijentkinja kroz lečenje i posle toga i kolika je uključenost pacijentkinja u donošenju odluka o njihovom lečenju.
Republika Hrvatska:
dr Vesna Ramljak, predsednica Udruge Europa Donna Hrvatska je prezentovala primer dobre prakse “One day clinic” koji se sprovodi u Hrvatskoj a koji se može primeniti i u Srbiji
“U Klinici za tumore KBC Sestre milosrdnice, godišnje se operira oko 900 karcinoma dojke i oko 150 benignih lezija dojke. Nakon mamografije i ultrazvuka, razlikovanje malignih od benignih tumora se postiže punkcijom pod kontrolom različitih radioloških metoda, prvenstveno ultrazvuka. Važnost ranog otkrivanja i planiranje liječenja daju najbolje rezultate. Kako bi se premostili vremenski periodi između različitih dijagnostičkih postupaka i reducirao stres koji nastaje iščekivanjem rezultata, uveli smo koncept jednodnevne dijagnostike (“One day clinic”). Usluga se sastoji od trojnog dijagnostičkog testa u slučaju sumnje na tumor i plana liječenja u vremenskom okviru od 8 sati. Do sada smo, od kad smo otpočeli takvim načinom rada, od 2013. godine otkrili oko 1500 karcinoma i brojne žene umirili sa njihovim benignim dijagnozama. Jednodnevna dijagnostika je izazvala brojne pozitivne reakcije kod pacijentica jer je razina stresa znatno smanjena a zadovoljstvo radom nas kao liječnika značajno porasla.”
Kad je reč o broju obolelih i umrlih dr Vesna Ramljak je izjavila : “Posljednji statistički podatci: U 2018 je broj novooboljelih 2845 (stopa 134,7/100 000) , broj umrlih u 2020 je 722 (stopa 34,7/100 000). Broj umrlih se od kada je počeo Nacionalni preventivno program 2006.godine se smanjio za 20%. Svake godine u okviru Programa učini se oko 150 000 mamografskih pregleda, odaziv je oko 60%, a u okviru skrining programa otkriveno je preko 7000 novih karcinoma dojke. Raspon odaziva među županijama je različit. One day clinic se provodi jedino u našoj ustanovi u RH a moja bolnica je uz Rijeku Breast Unit Centar a i članovi smo OECI-a.” Vesna Ramljak, predsednica ED Hrvatska i članica Izvršnog odbora ED koalicija
Prezentaciju možete pratiti na : https://youtu.be/mEj_x2zQHbc
Ivana Kalogjera, predsjednica Udruge “Nismo same”iz Republike Hrvatske, istakla sledeće ” Hrvatski sabor je krajem 2020. jednoglasno usvojio Nacionalnu strategiju protiv raka kojom se predviđa u razdoblju od deset godina spasiti 115 000 godina života. Na donošenje dokumenta „Nacionalni strateški okvir protiv raka do 2030.“ čekalo se punih 11 godina, no već je zapelo na njegovoj provedbi. Prošlo je devet mjeseci od usvajanja dokumenta, a nije se dogodilo baš ništa na poboljšanju onkološke skrbi.
Ono na što Udruga stalno upozorava je nedostatna skrb o onkološkim pacijentima tijekom liječenja i nakon liječenja u smislu kvalitete njihovog života.
Ženama oboljelima od raka, koje na liječe u zagrebačke bolnice stižu iz svih krajeva Hrvatske, NISMO SAME pune tri i pol godine osiguravaju besplatan taksi prijevoz na kemoterapiju. Važnost tog projekta posebno došla do izražaja tijekom pandemije. Drugi socijalni projekt odnosi se na pomoć u kući onkološkim pacijenticama. Projekt je razvijen u suradnji s Udrugom Europa Donna i Gradom Zagrebom, a na njemu je zaposleno 15 gerontodomaćica koje skrbe o 90 korisnica, u smislu da ih prate na kemoterapiju, odlaze im u trgovinu, ljekarnu, pomažu im skuhati ručak i očistiti kuću. Oba projekta primjeri su dobre prakse koja u razvijenim zemljama besprijekorno funkcionira.”
prezentaciju možete pogledati na linku : https://youtu.be/H8agQrV14yQ
Republika S.Makedonija
Biba Dodeva, predsednica Udruženja za borbu protiv raka “Borka za sekoj novi dan” govorila je o ulozi Udruženja Borka i aktivnostima u promeni uslova lečenja i kvaliteta života pacijenata od 2007 -2021 godine. Udruženje ima 14 podružnica i od 2019, 32 nove inovativne terapije su dostupne onkološkim pacijentima o trošku republičkog fonda . Tu su se našle sve inovativne terapije za rak dojke . Takođe su uspeli da postanu partneri kreatorima zdravstvene politike. Od 2021 će biti Izmenjen zakon o zdravstvenoj zaštiti po kome će biti omogućeno je da predstavnici pacijentskih organizacija budu uključeni u rad komisijama zastupanjući prava pacijenata.
Prezentaciju možete pratiti na linku: https://youtu.be/yScVA8_utpM
Republika Slovenija
Tanja Španić, predsednica Europa Donna Slovenija je govorila o uključenosti predstavnika udruženja od strane institucija u proces donošenja odluka koje se tiču pacijentkinja sa rakom dojke.
“Za vreme naših skoro 25 godina rada postigli smo već puno ciljeva. ED Slovenija je sa svojim radom i dugoročnom pažnjom na probleme i nejednakosti u lečenju pacijenata sa rakom dojke postigla da nas smatraju ravnopravnim partnerom na svim nivoima odlučivanja i lečenja karcinoma dojke. Za žene sa rakom dojke u Sloveniji imamo pristup do svih novih i savremenih terapija. A to nije bilo samo po sebi razumljivo i zato ima i ED Slovenija puno zasluga. Danas možemo biti ponosne, da imamo svoje mesto za puno važnih stolova. Naše predstavnice su danas prisutne u raznim radnim telima i stručnim savetima. Da istaknemo samo neke od njih: savet pacijenata Onkološkog instituta u Ljubljani, Zdravstveni savet u Ministarstvu zdravlja, Odbor za preventivne programe skrininga u Ministarstvu zdravlja, Etička komisija Onkološkog instituta u Ljubljani.” naglasila je Tanja Španić, predsednica ED Slovenije i ED koalicije
Prezentaciju možete pratiti na linku:https://youtu.be/84K6Tr9fddU
Na konferenciji za medije koja se održala istog dana, potpisan je i memorandum o zajdničkoj saradnji i delovanju udruženja na regionu između Udruženja : Ženski centar “Milica”, Europa Donna Republika Hrvatska, “Nismo same” Republika Hrvatska, Europa Donna Republika Slovenija i Udruženja za borbu protiv raka “Borka, za sekoj novi dan” iz Republika S.Makedonije
link sa konferencije: https://youtu.be/rAu1nrqTphA
Predmet ovog Memoranduma je podsticanje i jačanje regionalne saradnje između pacijenata, organizacija i ustanova koje imaju iste ili slične ciljeve za unapređenje zdravlja žena obolelih od ženskih karcinoma.
Strateški prioriteti:
- Skrining i prevencija
- Rana dijagnoza
- Dijagnoza, lečenje i terapije
- Kvalitet života sa i nakon raka žene
- Zastupanje prava pacijentkinja