Svečana akademija povodom 10 godina kampanje Daj pedalu raku Panel 1. Prevencija i rana dijagnostika.
- Categories Daj pedalu raku, Uncategorized
- Date 1. oktobar 2024.
- Prof.dr Ferenc Vicko, državni sekretarMinistarstva zdravlja,
- prof.dr Verica Jovanović, direktorka IJZS “Dr Milan Jovanović Batut” i
- Vesna Bondžić idejni tvorac kampanje i predsednica ŽC Milica. “Ministarstvo zdravlja se takođe trudi da promoviše preventivne preglede. Trenutno se skrining sprovodi na 40 opština. Napisan je Nacionalni vodič za rak dojke, poslali smo ga i udruženjima pacijenata ukoliko budu imali neke primedbe. Vodič je na recenziji i nadam se da će do kraja godine to biti i zvanično. Mislim da možemo i tehnologiju da iskoritistimo, vreme je da krenemo i sa veštačkom inteligencijom koja će unaprediti borbu protiv raka dojke ” rekao je prof. dr Ferenc Vicko ispred Ministarstva zdravlja.
Profesor Vicko je istakao da prostora za poboljšanje i dalje ima i da se puno očekuje od digitalizacije i uvođenja e-kartona.
“Ovo je primer da inicijativa iz bilo kog grada u Srbiji može da postane nacionalna, ukoliko je dobro organizovana i efikasna i ukoliko motiviše i povezuje kako ljude, kako institucije, tako i udruženja ” navela je prof. dr Verica Jovanović ispred Instituta za javno zdravlje Milan Jovanović “Batut”.
Ona je takođe istakla podatke o tome gde smo u odnosu na Evropu.- Kada je u pitanju obolevanje od raka dojke, Srbija se nalazi negde na sredini grafikona. Radi se o umerenom broju obolelih, ali smo u vrhu kada je u pitanju smrtnost i dugo smo bili na prvom mestu uz Crnu Goru. Ono što je važno je da se sada registruje pad mortaliteta za nešto više od 10 odsto što je veoma značajno, ali dolazi do povećanja registrovanih slučaja obolelih. S druge strane, porasla je svesnost žena o značaju mamografije kao preventivnog pregleda. Vesna Bondžić je iznela podatke najnovije ankete koju je Ženski centar “Milica” sproveo 2023. i 2024. godine a u kojoj je bilo uključeno 834 žene lečenih od raka dojke.
Prosek starosti žena je 47 godina, najmlađa ispitanica je 23godine a največi procenat obolelih je između 39-49 godina. Najviše žena je samopregledom otkrilo promene na dojci dok je samo 6% organizovanim skriningom. Takođe, 21% ispitanica se izjasnilo da im nije rađena biopsiju pre počekta lečenja. Veliki problem je i preopterećenost tercijalnog sistema, 27 %žena iz primara bude poslato u sekundarne zdravstvene ustanove, 17 % u privatnu praksu, a sve ostalo je u tercijarnim ustanovama. Što se tiče dostupnosti terapijama, skoro 50% žena putuje preko 50km na radioterapiju ili biološku, od kojih čak 22% i preko 100km , Zato je izuzetno važno da se što pre uvede decentralizacija, i primanje terapija spusti na sekundarni nivo, istakla je Vesna Bondžić.
Ona je takođe dodala da je preko 70 odsto pacijentkinja javilo lekaru čim je primetilo promenu na dojci, a da 25 odsto nije imalo nikakve simptome. Zaključak prvog panela jeste da se mora iz svih perspektiva sagledati trenutno stanje realizacije skrininga u Srbiji a to uključuje saradnju i uključivanje predstavnika udruženja pacijenata .
Next post
Svečana akademija povodom 10 godina kampanje Daj pedalu raku Panel 2. Lečenje i dostupnost terapijama
1. oktobar 2024.
You may also like

Svečana akademija povodom 10 godina kampanje Daj pedalu raku
1 oktobar, 2024

Kampanja Daj pedalu raku 2022- region
1 oktobar, 2022
U prvom panelu , na temu skrininga i važnosti redovnih pregleda i samopregleda, govorili su: