Projekat “ŽENA U OGLEDALU” Ženskog centra Milica- ukratko
Projekat „ ŽENA U OGLEDALU “ sprovodi Udruženje – Ženski centar “MILICA” u partnerstvu sa Udruženjem “Fenomena”. Inicijativa je deo šireg projekta „Platforma za odgovorno upravljanje javnim finansijama“, koji sprovodi Program Ujedinjenih nacija za razvoj (UNDP), a finansira Vlada Švedske. Projekat će biti realizovan od 15. oktobra 2020. do 15.jula 2021. godine na teritoriji Opštine Vrnjačka Banja.
Desetogodišnje iskustvo ŽC Milica u radu na pružanju podrške i pomoći onkološkim pacijentima učinilo je da se dobro upoznaju sve složene i višestruke potrebe ove grupacije sugrađana. Humanistički stav i visoka empatija pokreće nas da animiramo raspoložive lokalne resurse i stavimo ih u funkciju poboljšanja položaja onkoloških pacijenata ali i potencijalnih onkoloških pacijenata među kojima su i žene žrtve različitih oblika porodičnog nasilja u okviru ovog projekta.
Veoma važnim za našu lokalnu zajednicu smatramo to što ćemo sprovoditi preventivne aktivnosti vezane za rano otkrivanje malignih bolesti dojki i reproduktivnih organa (u skladu sa odredbama Strategije javnog zdravlja u RS 2018–2026. god.) koje bi u perspektivi trebalo da doprinesu boljoj statistici od postojeće kada je u pitanju smanjenje smrtnosti od raka, naročito dojke i ginekoloških organa koje su vodeće u Srbiji. Rak dojke se može uspešno izlečiti u čak 90% slučajeva ako se otkrije i leči na vreme, zato su edukacija, redovan pregled i obuka samopregleda uz kvalitetno lečenje ključne u preživljavanju pa je zato izuzetno važno animirati žene i ohrabriti ih da idu na redovne preglede i rade samopreglede.
Ovaj projekat želi da poruči ženama da su one te koje odlučuju o ishodu svog života i zdravlja- one su Žene u ogledalu, žene u koje gledaju svakog jutra i od čijih odluka dosta zavisi a mi ćemo ih edukovati i za to osnažiti. Takođe ćemo kroz partnerstvo sa Udruženjem Fenomena radu na pravima žena i prevenciji nasilja u porodici doprineće da se ženama žrtvama nasilja u porodici pruži višestruka preventivna podrška.
Projekat će obuhvatiti tri oblasti:
Prva je namenjena edukaciji i prevenciji raka dojke i ginekoloških organa žena u seoskoj sredini sa obukom samopregleda, koja će se održati u pet sela Opštine Vrnjačka Banja i to: Novo Selo, Vrnjci, Gračac, Vraneši i Podunavci, od strane stručnih Timova i to
- Tim za zdravlje dojki (hirurg onkolog Dr Zvezdan Maksimović, edukovaće o važnosti redovnih pregleda i samopregleda dojke i dr Svetlana Marić, spec. ginekologije , zadužena za obuku samopregleda).
- Tim za reproduktivno zdravlje (Specijalista iz oblasti ginekologije, dr Vesna Malićanin ),
- Iskustveni tim Ženskog centra Milica (Vesna Bondžić i Danijela Ivanović),
- Psihološki tim (psihološkinje, psihoterapeutkinje Sonja Jacović i Svetlana Dražović)
- Partnerski tim Fenomene za oblast Edukacija i prevencija nasilja u porodici u seoskoj sredini : (licencirane edukatorke: Dragana Veljović koja će raditi osnaživanje žena u selima dok će Danijela Surla i Vesna Ristović, voditi radionice samopomoći u Dnevnom centru Milica).
Kroz ovaj projekat ćemo animirati resurse (lekare specijaliste, psihoterapeute, iskustvene terapeute, edukatore) i približti se ugroženim kategorijama stanovnika u seoskim sredinama gde ćemo uz podršku Centra za socijalni rad, mesnih zajednica, škola na njihovoj teritoriji sprovoditi preventivne aktivnosti-preglede, socio-edukativne i zdravstveno-edukativne aktivnosti u cilju učenja, podizanja svesti i samoodgovornosti za lično zdravlje i razviti veštine žena za obavljanje samopregleda.
Osnaživši „Ženu o ogledalu“, na samoj edukaciji ćemo zakazati kompletan ginekološki pregled zainteresovanim ženama, a onima slabog materijalnog stanja, samohranim majkama i sl. obezbedićemo prevoz do dispanzera i nazad (15 žena po selu, ukupno 75 najugroženijih). Ovim projektom ćemo obezbediti i tri lutke za samopregled koje će i posle projekta biti dostupne Domu zdravlja i seoskim ambulantama za edukaciju pacijentkinja.
Druga oblast je posvećena onkološkim pacijentima, novoobolelima i lečenim sa problemima posle pandemije Covid 19.
Pored potencijalno zdravih žena koje edukujemo i obučavamo samopregledu, druga važna ciljna grupa su obolele od raka.
Dobro poznavanje situacije ukazuje da u Republici Srbiji, u manjim sredinama poput Vrnjačke Banje, onkološki pacijenti funkcionišu sa dodatnim teškoćama u odnosu na one koji žive u većim administrativnim centima pre svega zbog dostupnosti sveukupnih zdravstvenih usluga i procedura koje zahtevaju onkološke dijagnoze. U našoj sredini onkološki pacijenti nemaju priliku da u procesu lečenja dobijaju psihološku podršku niti ikakvo objašnjenje u vezi lečenja i nus pojava terapija. Teška osećanja prate obolele od malignih bolesti u svim fazama bolesti a posebno krizna faza može biti početna faza bolesti kada se oboleli suočavaju sa gubitkom koji donosi spoznaja da će se život korenito promeniti. Čestao su preplavljeni osećanjem gubitka kontrole, ljutnjom, tugom, konfuzijom, krivicom i strahom i pojačanim osećajem ugroženosti. U nastalim uslovima pandemije Covid 19 ove osobe su u stanju dodatne opasnosti, kako zbog realne imunološke deficijencije, tako i zbog pojačanog doživljaja bespomoćnosti i beznadežnosti usled nove i nedovoljno poznate ali objektivne pretnje po život i zdravlje. Nastala situacija potreba za izolacijom i za socijalnim distanciranjem je dodatno naglasila teška osećanja onkoloških pacijenata. Ovim projektom ćemo pružati psihološku i iskustvenu podršku onkološkim pacijentima kroz organizovanu psihoterapijsku, iskustvenu i psihosocijalnu intervenciju koja će doprineti ublažavanju psihološke patnje pacijenata obolelih od malignih bolesti u uslovima krize Covid 19.
Takođe ćemo omogućiti bezbedan prevoz na hemioterapije pacijentima dva puta nedeljno u 30 km udaljen onkološki dispanzer uz sve mere zaštite.
Treća oblast se odnosi na žene sa problemima nasilja u porodici (iz sela i gradskog dela).
Poznato je da žene u našim seoskim područjima ne koriste ni oskudne resurse sredine koji bi donekle doprineli unapređenju njihovog položaja i podizanju kvaliteta života. Dominantno zanemarujući stav prema sebi obojen predrasudama i stereotipima, često je prepreka za pravovremenu reakciju- odlaženje na preventivne preglede, što uzrokuje da se maligna bolest kod ove grupacije žena otkriva u odmaklim fazama kada je proces izlečenja mnogo neizvesniji. Pored osnaživanja takvih žena na edukacijama u selima, tim Fenomene će održati i radionice samopomoći pod nazivom „Moć promene“ u Dnevnom centru Milica za zainteresovane žene gradske i seoske sredine.
Radionice će voditi licencirane ekspertkinje Fenomene Vesna Ristović i Danijela Surla.
Očekivanja od projekta:
Uspešno realizovane aktivnosti će imati dugotrajne pozitivne efekte i po sebi doprineti održivosti efekata projekta.
Osvešćene žene iz seoskih sredina će razumeti značaj prevencije i ranog otkrivanja malignih bolesti, oslobodiće se straha i razviće veštine samopregleda, a u ličnom kontaktu , u svojim sredinama, formiraće otvoreniji odnos sa lekarima koji će biti prisutni na edukacijama. Izgrađeno pozitivno iskustvo imaće kapacitet da se širi na buduće generacije, tačnije doprineće pozitivnijem stavu prema prevenciji i odgovornijem odnosu prema ličnom zdravlju. Na sličan način će se menjati i stavovi o nasilju, a efekti pozitivnih promena će imati transgeneracijski karakter. Oboleli od karcinoma će uz psihološku podršku relaksirati teška osećanja, biti osnaženi da se adekvatnije nose sa životnim teškoćama, razvijati veru u dobre ishode i tako kvalitetnije živeti. Na kompletnim ginekološkim pregledima koje ćemo omogućiti seoskim ženama moći ćemo detektovati potencijalne promene na vreme i tako uticati na mogući loš ishod. Projekat će trajati 9 meseci. Predviđen budžet je 24.995 USD.