Radni sastanak “Kako unaprediti put pacijentkinja sa karcinomom dojke u Srbiji?”
Ženski centar Milica je u toku 2021 godine realizovao Upitnik “Put pacijentkinja sa rakom dojke u Srbiji” koji je obuhvatio 750 pacijentkinja sa rakom dojke iz svih krajeva Srbije .
Pacijentkinje su odgovarale na 50 pitanja grupisanih u 4 celine
1.Skrining i rana dijagnostika
2.Lečenje pacijentkinja sa karcinomom dojke
3.Informisanost pacijentkinja sa karcinomom dojke
4.Kvalitet života pacijentkinja sa karcinomom dojke
Rezultati upitnika su statistički obrađeni i na osnovu njih smo dobili prikaz stvarnog puta pacijentkinje sa rakom dojke kroz zdravstveni sistem i izazove sa kojima se one susreću od sumnje na karcinom do kraja lečenja. Ovi rezultati su uticali na potrebu zajedničkog rada na uklanjanju problema koje pacijentkinje sa rakom dojke imaju prolazeći kroz sistem, njihov kvalitet života i potrebu za kvalitetnim informisanjem, lečenjem i dostupnosti dijagnostici
Zato je u organizaciji Ženskog centra Milica i podršku Udruženja medikalnih onkologa Srbije, 4.jula 2022.godine sa početkom u 14:30h u Beogradu, održan radni sastanak “Kako unaprediti put pacijentkinja sa karcinomom dojke u Srbiji?”
Sastanku su prisustvovali dr Vladimir Čakarević, sektor za javno zdravlje i programsku zdravstvenu zaštitu Ministarstva zdravlja RS; Radica Bulajic Pejcinovic ispred Ministarstva za rad zapošljavanje boračka i socijalna pitanja RS, doc dr Verica Jovanović, direktorka Instituta za javno zdravlje Srbije “dr Milan Jovanović Batut”, dr Željko Popadić, zamenik direktora u sektoru za lekove Republičkog fonda za zdravstveno osiguranje RS, Nebojša Bjelotomić, direktor “Digitalne Srbije”, predstavnici udruženja pacijenata umreženih u “Mrežu hrabrih žena”ŽC Milica koju čine “Budimo zajedno” Beograd, “Jedna uz drugu” Subotica, “Sibirka” Arilje, “Volja” Kragujevac, “Društvo onkoloških pcijenata Vranje”, kao i predstavnici primarne sekundarne i tercijalne ZZ iz raznih krajeva Srbije. Ukupno je prisustvovalo 50 učesnika.
Moderator skupa je bila prim.dr Ljiljana Stamatović, Institut za onkologiju i radiologiju Srbije.
Skup je pozdravila u ime organizatora Vesna Bondžić, predsednica Ženskog centra Milica i dr Davorin Radosavljević, predsednik UMOS-a, med.onkolog Institut za onkologiju i radiologiju Srbije, kao i predstavnici državnih institucija.
svi prisutni su bili podeljeni u 4 radne grupe. U svakoj grupi je pored predstavnika struke i donosioca odluka bila obavezna i predstavnca pacijentkinja, kako bi se sagledala problematika iz svih uglova i dala šira slika problema koji pacijenti imaju prolazeći kroz sistem.
Zaključci rada po grupama :
•Neophodnost organizovanja kampanje za podizanje svesti o značaju organizovanog skrining programa
•Osmisliti platformu za akreditovanu edukaciju lekara na primarnom nivou
•Razraditi različite načine edukacija i digitalnih platformi za pružanje informacija pacijentima od strane struke i Udruženja pacijenata obolelih od raka dojke
•Decentralizacija primene onkoloških lekova
•Pravovremena dostupnost inovativne terapije u Srbiji u skladu sa svetskim vodičima
•Prepoznavanje važnosti QoL pacijenata od strane svih koji učestvuju u dijagnostici i lečenju (opšta javnost, MZ, struka, RFZO)
•Kontinuitet u našem budućem radu, saradnja svih činilaca
U narednom periodu, Ženski centar Milica uz podršku UMOS-a će nastaviti rad sa predstavnicima Ministarstva Zdravlja, RFZO-a, Ministarstva za rad zapošljevanje boračka i soc.pitanja IJZS “Milan Jovanović Batut” na smernicama za pokretanje inicijativa ka rešavanju ostalih važnih pitanja vezanih za gore navedene zaključke.
Skup je završen u 18h, porukom:
“Nikada ne potcenjujte moć da mala grupa posvećenih ljudi može promeniti svet. Uostalom, oni su jedini do sada to činili” (Margaret Mead)