Inicijativa za stavljanje leka Pertuzumab na Listu lekova koji se propisuju i izdaju na teret obaveznog zdravstvenog osiguranja (RFZO) u adjuvantnom lečenju pacijenata sa ranim stadijumom HER2+ karcinoma dojke sa visokim rizikom od relapsa
Prvog novembra 2020.godine, Ženski centar Milica je predao Inicijativu za stavljanje leka Pertuzumab na Listu lekova koji se propisuju i izdaju na teret obaveznog zdravstvenog osiguranja (RFZO) u adjuvantnom lečenju pacijenata sa ranim stadijumom HER2+ karcinoma dojke sa visokim rizikom od relapsa
Ovu inicijativu su svojim stručnim mišljenjem podržali vrhunski onkolozi iz četiri tercijalne zdravstvene ustanove u Srbiji, članovi stručnog veća Ženskog centra Milica: Dr sci. med. Marijana Milović- Kovačević, Institut za onkologiju i radiologiju Srbije, prof. dr Lazar Popović, Institut za onkologiju Vojvodine, Dr Sci.med. Jasmina Nedović, Klinički centar Kragujevac, Ass. dr sci. med. Ana Cvetanović, Klinički centar Niš.
TEKST INICIJATIVE:
Republički fond za zdravstveno osiguranje
n/r Prof.dr Sanji Radojević-Škodrić, direktorki
Jovana Marjanovića 2
11000 Beograd
Predmet: Inicijativa za stavljanje leka Pertuzumab na Listu lekova koji se propisuju i izdaju
na teret obaveznog zdravstvenog osiguranja (RFZO) u adjuvantnom lečenju pacijenata sa
ranim stadijumom HER2+ karcinoma dojke sa visokim rizikom od relapsa
Poštovana prof. dr Radojević-Škodrić,
Udruženje Ženski centar Milica, uz stručno mišljenje specijalista onkologije iz referentnih onkoloških centara, članova Stručnog veća Udruženja, pokreće inicijativu za proširenje indikacije leka Pertuzumab, na mogućnost adjuvantnog lečenja pacijenata sa ranim stadijumom HER2-pozitivnog karcinoma dojke sa visokim rizikom od relapsa o trošku obaveznog zdravstvenog osiguranja. Pertuzumab se u našoj zemlji trenutno koristi u sklopu neoadjuvantne terapije za lečenje ranog HER2-pozitivnog karcinoma dojke i kao sistemska terapija metastatskog HER2-pozitivnog karcinoma dojke čime je znatno unapređeno lečenje ove bolesti a samim tim i poboljšan kvalitet života ovih pacijentkinja.
HER2-pozitivni tumori su posebno agresivan tip karcinoma dojke i udruženi su sa lošom prognozom. Skoro jedna od pet žena sa dijagnozom ranog raka dojke na globalnom nivou imaće ovu vrlo agresivnu bolest. Žene sa HER2-pozitivnim karcinomom dojke, imaju i visok rizik od ponovne pojave bolesti, naročito tokom prvih pet godina od dijagnoze. Bez terapije, nakon 10 godina jedna trećina njih će doživeti relaps bolesti. A ne mora tako. U okviru adjuvantnog lečenja pertuzumabom, pacijenata sa ranim stadijumom HER2-pozitivnog karcinoma dojke sa visokim rizikom od relapsa bolesti definisanim kao oni sa oboljenjem sa pozitivnim limfnim čvorovima, postignuto je smanjenje relapsa bolesti za oko 30%. Na osnovu ovih podataka, ova terapija je postala standard lečenja u svim razvijenim zemljama.
Relevantni podaci ukazuju da je u momentu dijagnoze HER2-pozitivnog karcinoma dojke većina žena u proseku starosne dobi oko 55 godina. U tim godinama žena je u najvećem usponu svoje karijere, najviše produktivna društvu, nezamenjiva porodici. Zato je važno obezbediti primenu terapije koja ima kurativni cilj i daje jedinstvenu priliku da se izbegne razarajući i smrtonosni uticaj metastatske bolesti kako na pacijente, njihove porodice tako i na šire društvo.
Primena najefikasnije terapije za pacijente znači veću šanšu za izlečenje ali i mogućnost da se vrate u produktivan život. Za društvo to znači smanjenje troškova vezanih za zdravstvenu zaštitu i osiguranje, mogućnost da žene mogu nastaviti da doprinose društvu dok za ženu znači mnogo više, pre svega kvalitetan nastavak života posle dijagnoze.
Na osnovu podataka koji se odnose na broj obolelih u stadijumu bolesti u kojoj se dijagnostikuje karcinom dojke (Institut za javno zdravlje Srbije, Batut i Hospitalni registar za rak Instituta za onkologiju i radiologiju Srbije), te procenat pacijenata sa HER2-pozitivnim lokalno uznapredovalim i ranim karcinomom dojke sa visokim rizikom od relapsa (u ovom slučaju nodus-pozitivni karcinom dojke), može se pretpostaviti da je broj pacijenata koji su kandidati za gore navedenu terapiju u Srbiji, oko 250 godišnje.
Smatramo, da će RFZO naći mogućnosti da ova terapija koja je standard lečenja u svim razvijenim zemljama bude dostupna i našim ženama. Sa najsavremenijom terapijom, koja je registrovana a nije dostupna o trošku Republičkog fonda možemo približiti pacijentkinje izlečenju. Samo tako smo sigurni da će poruka koju šaljemo ženama da je rak izlečiv u preko 90% slučajeva ako se otkrije i leči na vreme imati smisla jer stopu smrtnosti od raka dojke, po kom smo na drugom mestu u Evropi, možemo smanjiti upravo tako ranom dijagnostikom i kvalitetnim lečenjem
Zato apelujemo, da se lek Pertuzumab uvrsti u Listu lekova koji se propisuju i izdaju na teret sredstava obaveznog zdravstvenog osiguranja, u kombinaciji sa vec dostupnim trastuzumabom i hemioterapijom, za sledecu indikaciju> Rani stadijum HER2-pozitivnog karcinoma dojke sa visokim rizikom od relapsa definisanim kao karcinom dojke sa pozitivnim limfnim čvorovima, nezavisno od statusa hormonskih receptora, bez obzira na vrstu inicijalnog lečenja (inicijalno hirurško lečenje ili neoadjuvantna terapija praćena hirurškim lečenjem).
Ako se rano otkriju i leče, jedna trećina smrtnih slučajeva usled karcinoma dojke može se izbeći svake godine, što znači da gotovo 400.000 života može biti spašeno širom sveta. Budimo deo sveta koji brine o svojim ženama
Srdačno,
Dipl.ing.Vesna Bondžić, Ženski centar Milica
Prilog, Mišljenje Stručnog Veća Ženskog centra Milica