Inicijativa za dopunu Pravilnika o medicinskoj rehabilitaciji
ŽENSKI CENTAR „MILICA“
NEMANJINA 8/16
VRNJAČKA BANJA
Republički fond za zdravstveno osiguranje
Jovana Marinovića 2
Beograd
Predmet: Inicijativa za dopunu Pravilnika o medicinskoj rehabilitaciji u stacionarnim zdravstvenim ustanovama specijalizovanim za rehabilitaciju ( Sl.glasnik RS 75/2016 i 39/2018 )
Pravilnikom o medicinskoj rehabilitaciji u stacionarnim zdravstvenim ustanovama specijalizovanim za rehabilitaciju(Sl.glasnik RS 75/2016 i 39/2018 )
je predviđena rehabilitacija onkoloških bolesnika dečjeg uzrasta, ali ovakav vid rehabilitacije je potreban i onkoloskim bolesnicima koji su stariji od 18 godina, nakon postavljanja dijagnoze, odnosno transplantacije matičnih ćelija .
Opravdanje za uvođenje produžene rehabilitacije su sledeći razlozi:
– značajno poboljšanje zdravstvenog stanja u dužem vremenskom periodu
– obnova funkcionalnih i radnih sposobnosti
– sprečavanje progresije bolesti ili pogoršanja zdravstvenog stanja na duži vremenski period
– smanjenje učestalosti izostanka sa posla zbog bolesti ili lečenja u bolnici
Takođe je potrebno dopuniti i član 4. sa umetnutom rečenicom „ ODNOSNO ONKOLOŠKIH OBOLJENJA KOD ODRASLIH“
Predlog za dopunu Pravilnika je potekao od inicijative i zaključka sa Okruglog stola koji je organizovan u organozaciji našeg udruženja 01. oktobra 2018. godine, a imajući u vidu činjenicu da i mnoge zemlje u našem okruženju imaju ovaj ili sličan vid produžene rehabilitacije ( Slovenija i dr….).
U prilogu zahteva dostavljamo Mišljenje prof dr. Slađane Filipović- onkologa. I Predlog dopune Pravilnika sa Listom indikacija za korišćenje produžene rehabilitacije u stacionarnim zdravstvenim ustanovama za rehabilitaciju (LISTA INDIKACIJA)
S poštovanjem,
Udruženje Ženski centar „Milica“
Dipl.ing. Vesna Bondžić, predsednica
Mišljenje prof.dr Slađane Filipović:
ZC Milica
19.04.2019., Niš
Poštovani,
Zaključak Okruglog stola koji ste organizovali oktobra 2018. godine u Vrnjačkoj Banji sa multidisciplinarnim timom doktora (fizijatara, onkologa, psihoterapeuta) i predstavnicama žena obolelih od raka dojke, nedvosmisleno govori o potrebi balneoklimatološkog tretmana onkoloških bolesnika, kako dece, tako i odraslih.
U svojstvu onkologa koji je ceo svoj profesionalni život posvetio ranom otkrivanju obolelih od raka dojke, na osnovu ličnog iskustva, iskustva kolega iz Slovenije (gde je ova oblast zakonski regulisana) i pregleda literature (Strauss-Blasche et al., 2005; Zermann Forster et al., 2007; K. Wiatkowski et al., 2013; Mourgues et al., 2014), dajem svoje stručno mišljenje.
Lečenje ranog raka dojke ima kurativni cilj. Obolele treba lečiti najefikasnijim terapijskim modalitetima (onko-hirurgija, citostatska, hormono-, molekularna terapija, onko-imunološka terapija, radioterapija), što i činimo, kao i ranom i produženom rehabilitacijom.
Boravak u banjama, pakovanja toplog blata, kupanje u bazenima sa lekovitim mineralnim vodama, hidromasaže, ručne masaže, vežbe, aerobni trening, programi relaksacije, dijetetski režimi, uz psihoonkološki pristup, značajno poboljšavaju kvalitet života obolelih od malignih bolesti. Nije moguće izdvojiti koji je balneoklimatološki tretman za onkološke pacijente najefikasniji – multidisciplinarni, celovit balneoklimatološki tretman daje najbolje rezultate. Ovaj tretman treba odobravati onkološkim bolesnicima koji su u dobrom opštem stanju, bez klinički potvrđenih udaljenih metastaza i određenih komorbiditeta.
Bilo bi poželjno da onkološki bolesnici sa ranim rakom, nakon završenog hirurškog lečenja i eventualne adjuvantne citostatske terapije, što pre promene sredinu odlaskom u banju i uključe se u multidisciplinarni balneoklimatološki protokol, koji u Srbiji valja da zajedno oblikujemo.
Predlog Ministarstvu zdravlja Republike Srbije i Republičkom fondu za zdravstveno osiguranje:
Molimo vas da dopunite Pravilnik o produženoj rehabilitaciji, član 2. – indikaciona područja, rehabilitacijom onkoloških bolesnika odraslog uzrasta, kao i da dopunite liste indikacija za korišćenje produžene rehabilitacije onkoloških bolesnika.
BANJE SU MESTA GDE SE ZDRAVLJE BUDI SNAGOM PRIRODE!
S poštovanjem,
Prof. dr Slađana Filipović
Onkolog
Odgovor RFZO: