- Home
- Blog
- KONGRESI I TRIBINE
- Učešće Ženskog centra Milica , kao predavača na IV Srpskom senološkom kongresu 27-28.septembar Novi Sad
U organizaciji Senološkog udruženja Srbije, održan je IV SRPSKI SENOLOŠKI KONGRES sa međunarodnim učešćem, u periodu od 27. do 28. septembra u Novom Sadu.
Kongres je bio namenjen stručnoj javnosti: lekarimaa, radiolozima, internistima, onkolozima, hirurzima, radio terapeutima i patolozima.
Veliku čast da u ulozi predavača, prisustvuje kongresu, imala je dipl.ing. Vesna Bondžić, predsednica Ženskog centra Milica,
Tema dvadesetminutnog predavanja bila je “Kako posle dijagnoze- izazovi za pacijentkinje sa rakom dojke”. Ovo je bio prvi put da se na stručnom kongresu predstavi put kroz lečenje raka dojke iz ugla onkoloških pacijentkinja .
“Farmaceuti znaju da naprave lek, lekari znaju da ga primene, a samo mi pacijenti znamo sa čim se suočavamo dok primamo terapiju, koliko nam je ona dostupna i koliko je važna podrška sistema i društva , dok prolazimo put lečenja od karcinoma.” započela je svoje predavanje Vesna Bondžić, a zatim nastavila iznoseći podatke
Istraživanja sprovedenog na uzorku od 834 žene sa karcinomom dojke u periodu od 6 meseci (2023/2024), obuhvatilo je oblasti dijagnostike, lečenja, kvalitet života i informisanost.
Najveći procenat ispitanica (43%) je pripadao starosnoj grupi od 40-49 godina.
61% karcinoma je otkriveno samopregledom, dok je putem organizovanog skrininga otkriveno svega 6,6%
Na početak lečenja se čeka izmedju 1-3 meseca, Kod 21% pacijentkinja je otpočeto lečenje bez biopsije-
Kvalitet života oko polovine ispitanica je narušen potrebom da se tokom lečenja putuje preko 100 km u referentni centar na radioterapiju ( 22,7%) .
Rezultati ankete takođe pokazuju da onkološkim pacijentkinjama nisu dostupne usluge iz sistema socijalne zaštite poput pomoći u kući, prevoza do terapije, finansijske podrške. i još mno toga.
Veliku zahvalnost na pozivu i ukazanom poverenju dugujemo organizatorkama kongresa, posebno prof. dr Dragani Đilas,predsednici Senološkog udruženja Srbije, koja je pokazala inovativnost u organizaciji ovakvog skupa, omogućivši da se na izazove koji postoje na putu lečenja onkoloških pacijenata sagleda iz svih perspektiva, naročito iz perspektive žena koje prolaze taj put i o čijim se životima radi